Wiza do Chin – czy trudno ją dostać?

Niestety przed podróżą do większości krajów azjatyckich wciąż musimy się starać o wizy. W ostatnim czasie dostaję od Was zapytania, jak to jest z wizą do Chin? Czy trudno ją dostać? Jaki jest koszt? Na jak długi czas wystarcza? Chciałabym podkreślić, że ten wpis jest oparty na moim dotychczasowym doświadczeniu. Przepisy się zmieniają, traktujcie to, co napiszę, jako wskazówkę, ale dopytajcie o szczegóły w ambasadzie. Skupię się dzisiaj na trzech najpowszechniejszych rodzajach wiz: turystycznej, studenckiej i biznesowej oraz podpowiem, jak przejść przez formalności, żeby „nie bolało”.

Wiza turystyczna

Wiza turystyczna do Chin obecnie wydawana jest na maksymalnie 2 wjazdy po 30 dni na pół roku. Co to znaczy? Załóżmy, że pojawiacie się w Chinach 1 września. Na lotnisku przy wyjściu urzędnik wstemplowuje Wam datę wjazdu. Od momentu uzyskania stempla w paszporcie możecie bez przeszkód do 30 września przebywać na terenie Chin. Po tym czasie Wasz pobyt staje się nielegalny i trzeba zapłacić wysoką grzywnę za każdy dodatkowy dzień pobytu. Jeżeli opuszczacie Chiny np. 16 września, w paszporcie urzędnik wstempluje Wam datę wyjazdu. Oznacza to, że w ramach pierwszego wjazdu spędziliście w Państwie Środka 16 dni. Zostaje Wam do wykorzystania jeszcze jeden wjazd, w ramach którego możecie przebywać w Chinach kolejne 30 dni.

Co mam zrobić w sytuacji, gdy będę przebywać w Chinach 32 dni, a wizę mam na 30 dni?

Po pierwsze – nie panikować. Po drugie – jeżeli po przyjeździe do Chin w ciągu 24h zameldowaliście się w hotelu, sprawa będzie ułatwiona. Gdy nie zostaliście w hotelu na noc, a na przykład u znajomych, musicie zameldować się na najbliższym posterunku policji. Takie są wymogi. Policja wystawi Wam odpowiedni kwit. Idziecie z nim do chińskiego urzędu i wypełniacie wniosek o przedłużenie wizy. Wiąże się to z dodatkowym kosztem, ale jest on dużo mniejszy niż grzywna za nielegalny pobyt. Taki manewr można zrobić na terenie Chin raz. Potem musicie opuścić kraj.

Co, jeżeli wiem, że mój pobyt będzie trwał znacznie dłużej, np. 70 dni?

Jest jeszcze jeden sposób, którego ja nie próbowałam. Można uzyskać wizę turystyczną jednowjazdową na 90 dni. Trzeba sobie załatwić zaproszenie od Chińczyka, skan jego ID i dołączyć te dwa dokumenty do aplikacji. Podobno działa!

Wiza studencka

Wyróżniamy dwa rodzaje wizy studenckiej – jedną umożliwiająca pobyt do 180 dni i drugą powyżej 180 dni. Uczelnia, w której będziecie studiować, ma obowiązek wysłać Wam odpowiednie dokumenty, które dołączacie do wniosku.  Jeżeli aplikujecie o wizę do 180 dni nie wymagane są badania lekarskie. Warto zaznaczyć, że wizy studenckie na okres połowy roku są z reguły jednowjazdowe. Wiem, że są przypadki, kiedy można je wymienić na pobyt stały, ale nie wiem, od czego to zależy. Natomiast wizy studenckie na okres powyżej 180 dni również mają jeden wjazd, ale w momencie pojawienia się w Chinach ma się 30 dni na dostarczenie do urzędu dodatkowych dokumentów, które wydaje uczelnia, i na ich podstawie otrzymuje się stały pobyt (ograniczony czasowo). Posiadanie stałego pobytu w paszporcie umożliwia wielokrotny wjazd do Chin.

Wiza biznesowa

Otrzymuje się ją najczęściej na okres jednego roku. Jest to wiza wielowjazdowa, na podstawie której możemy przebywać w Chinach każdorazowo maksymalnie do 30 dni. Aby taką wizę uzyskać, trzeba posiadać zaproszenie od firmy, z którą się w Chinach kontaktujemy, prowadzimy interesy. Takie zaproszenie dołączamy do wniosku.

Jakie dodatkowe dokumenty należy przygotować, aby otrzymać wizę?

Trzeba wypełnić wniosek online na stronie Centrum Wizowego i umówić się na wizytę. Dodatkowo musicie przygotować jedno zdjęcie paszportowe, kopie rezerwacji biletu lotniczego, a w przypadku wizy turystycznej i biznesowej również rezerwacje hotelowe.

Mam w swoim paszporcie kilka wiz do Chin. Nigdy nie byłam osobiście w ambasadzie czy konsulacie i korzystałam z usług pośrednika wizowego, który zawoził i przywoził moje dokumenty. Koszt pośrednictwa jest różny, zależy skąd jesteście. Ja za usługi firmy, która zajęła się moją aplikacją, płaciłam w Łodzi 80 zł. Było to zdecydowanie bardziej opłacalne niż osobista wycieczka do Warszawy.

Obecny koszt wizy w trybie normalnym to 260 zł. Ceny należy sprawdzać na bieżąco!

UPDATE: Od 2019 nie można składać paszportów do ambasady/ centra wizowego poprzez agenta wizowego, należy to zrobić osobiście, gdyż pobierane są przy aplikacji odciski palców.

Jeżeli macie inne pytania dotyczące przygotowań, odsyłam Was do wpisu Jak się przygotować do wyjazdu do Chin?

Możecie kontaktować się ze mną mailowo (zakładka „kontakt”) bądź przez fanpage na Facebooku :)!

wiza turystyczna chiny
Wiza turystyczna – 2 wjazdy po 40 dni (stan na 2013 rok)
wiza stemple turystyczna
Stemple wjazdowe / wyjazdowe z Chin
wiza wjazdowa studencka chiny
Wiza studencka wjazdowa X1 – nauka powyżej 180 dni

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Podobne Wpisy

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upubliczniony.