Na tropie dinozaurów. Zigong, Sichuan

Jednym z powodów, dla których zdecydowałam się wyruszyć do wcześniej nieznanej mi miejscowości Zigong, był ślub dziewczyny, z którą pracuję (opisałam wesele w tym poście: Jedno, co warto, to upić się warto. Chińskie wesele). Poza tym był wtedy w Chinach Złoty Tydzień; dostawałam cholery, widząc na WeChacie zdjęcia znajomych, którzy gdzieś tam pojechali na wakacje, a razem z nimi miliard Chińczyków, bo w końcu to czas na 人山人海 „ludzie góry, ludzie morze”, czyli masowe zwiedzanie. Wszystkie miejsca turystyczne od razu odpadły z mojej listy, trafił się Zigong, który (o zgrozo!) słynął z największej fabryki chińskiego alkoholu 白酒 oraz Muzeum Dinozaurów.

Jak się tam dostać?

Otóż bardzo prosto. W Chengdu najłatwiej udać się po prostu do dworca autobusowego 新南门 i kupić sobie bilet za 50 RMB. Czas przejazdu to ok. 2–3 godziny. My wyjechaliśmy z Chengdu z kolegami z pracy o godzinie 9, myśląc, że zdążymy na 12.00. Niestety po drodze natrafiliśmy na ogromne korki i w Zigong wylądowaliśmy o godzinie 13.30. Jeżeli chodzi o wesele, było praktycznie już po ptokach, ale na dinozaury jedno popołudnie w zupełności wystarczyło.

Co jest fajnie w tym mieście to zdecydowanie taksówki. Cena zaczyna się od 3 RMB, podczas gdy w Chengdu stawka bazowa to 8 RMB. Jeździ się tam praktycznie za bezcen. Zigong wydaje się dużo mniej zatłoczone niż Chengdu, prawie wcale nie ma w nim obcokrajowców, a i rozrywek za wiele nie uświadczysz. Jeżeli ktoś chciałby się wybrać na wycieczkę, myślę, że jeden dzień w zupełności wystarczy.

Muzeum Dinozaurów. Warto czy nie warto?

Muzeum znajduje się na obrzeżach miasta. Bilet wstępu kosztuje 40 RMB i o dziwo można tam dostać ulotki w języku angielskim. Obiekt sam w sobie nie jest zbyt duży. Ani zbyt interesujący. Mimo to otrzymał patronat UNESCO za wartość historyczną.

W muzeum można zobaczyć (podobno) prawdziwe szkielety i kości dinozaurów, ich czaszki, fragmenty jaj, a nawet miejsce ich pochówku.  Powiem tak – fragmenty kości i niektóre szkielety wyglądały naprawdę autentycznie. Natomiast strefa z ich skamieniałościami, gdzie przewijał się tabun Chińczyków, już mniej. Wydaje mi się, że jeżeli coś ma naprawdę ogromną wartość historyczną, nie dopuszcza się miliona ludzi, żeby wtykali w to nos. Ale to są Chiny, tego, Panie, nie zrozumiesz.

Jeżeli ktoś jest przejazdem, fajnie tam zajrzeć. Natomiast fatygować się specjalnie kawał drogi, żeby zobaczyć „nic ciekawego”, na pewno nie warto. Jednak jak już wspomniałam, dla mnie to była odskocznia od Chengdu.

Jeżeli chcecie się wybrać na wycieczkę, polecam inne miejsca w Sichuanie, na przykład:

Zigong Sichuan

Zigong Sichuan

Muzeum Dinozaurów Zigong

Muzeum Dinozaurów Zigong

Muzeum Dinozaurów Zigong

Muzeum Dinozaurów Zigong

Zigong Sichuan

Zigong Sichuan

 

Muzeum Dinozaurow Zigong

Zigong Sichuan

Muzeum Dinozaurów Zigong

 

Podobne Wpisy

Skomentuj

Adres e-mail nie zostanie upubliczniony.